*1883 yılında Lord Kelvin şöyle demiştir; « Eğer ölçemiyorsanız, geliştiremezsiniz »… İşletmenizin Basınçlı Hava gereksinimini tam olarak bilmek, kullandığınız kompresörlerin ihtiyacınıza göre «fazla» kapasite de olup olmadığını, ya da kompresör «verimlerinin» düşüp düşmediğini saptayabilmenizi  sağlar…Eğer işletmenizdeki «Optimum Hava Tüketimi»    miktarını bilmiyorsanız, hava kaçaklarını oluştuğu anda tespit etme ihtimaliniz son derece sınırlıdır…. Basınçlı Havanın «Nerede» ve «Ne Miktarda» tüketildiği hakkında bir fikriniz yoksa, Basınçlı Havayı «En İyi Şekilde Kullanarak» İş Akışları ve İş Programlarını ayarlayabilme seçeneğiniz de olmayacaktır… Basınçlı Hava Sisteminde ne olup bittiği hakkında ne kadar çok bilgiye sahip olursanız, sistemle ilgili «neyin değiştiği» konusunda çok süratli ve etkili bir şekilde tespit şansınız doğacaktır…   

 

 

 

Bu ürünün kullanımı sayesinde Basınçlı Hava Kaçakları süratle tespit edilerek hava tasarrufu sağlanır. Böylelikle Basınçlı Hava Kmpresörleri daha az devrede kalarak elektrik enerjisi sarfiyatı düşürülür. 

 

 

DuraSense® 225 MASS FLOW basınçlı hava hatlarındaki akışı - başka bir deyişle hat üzerinden kullanılan hava miktarını - ölçmek ve gerekli hallerde kullanıcıları Görsel Alarm ile uyarmak için tasarlanmıştır. Anlık, Minimum, Ortalama veya Toplam hava akış miktarını gösterebilir özelliktedir. Ünite 220 Volt / 50Hz AC elektrik ile beslenen 24V DC adaptör (ünite ile birlikte verilmektedir) vasıtasıyla çalışmaktadır. Cihazın üzerindeki 4 haneli elektronik LCD ekrandan anlık hava geçiş miktarı Nm³/dakika (Normal metreküp/dakika) cinsinden sürekli olarak izlenebilir. «Harici İzleme» amaçlı Pulse veya  4 – 20mA çıkışı yoktur. Hava  geçiş   miktarı  Nm³/dakika  (normal metreküp/dakika) cinsinden ölçülmektedir. Hiçbir kalibrasyon gerektirmez. DuraSense® 225 MASS FLOW montajı için boru üzerine 2 adet delik delinmesi ve üniteye gövdeden bağlı kelepçeler ile boru üzerine sıkıca tespit edilmesi yeterlidir. Programlama Modları, Alarm Değerlerinin Girilmesi vb. teknik detay, ünite ile birlikte verilen detaylı Montaj ve Kullanım Kılavuzu içerisinde yeralmaktadır.

 

Alarm Fonksiyonları

 

DuraSense® 225 MASS FLOW, kullanıcı tarafından belirlenen bir zaman aralığı içerisinde, cihaz tarafından otomatik olarak alınan 360 okuma değerinin «ortalaması» ve ayrıca bu 360 okuma değeri içerisinden «en düşüğü (minimum)» için, yine  kullanıcının belirleyeceği değerlerde «Alarm İkazı» verecek şekilde programlanabilir. Kullanım sırasında, belirlenen bu değerlerden (ortalama akış değeri veya minimum akış değeri) herhangi biri aşıldığı takdirde, cihaz derhal dijital ekrandan alarm ikazı verir. İkaz, ekranda harf ve/veya rakamların yanıp-sönmesi şeklinde belirir.

 

Ayarlanabilir Dijital Filtrasyon

 

DuraSense® 225 MASS FLOW elektronik sistemi içerisinde «Programlama Modu» dahilinde ayarlanabilir bir Dijital Filtrasyon özelliğine sahiptir. Böylelikle basınçlı hava ölçümü esnasında boru içerisinde oluşabilecek türbülans ya da hızla değişen akış değerlerine bağlı okuma farkları düzeltilerek ölçüm hassasiyeti stabil halde tutulmuş olur. Dijital Filtrasyon seviyesi 0 ile 6 arasında ayarlanabilir. «0» ayarlandığı takdirde dijital filtrasyon fonksiyonu kullanılmaz (yani okuma değerleri düzeltilmez). Dijital Filtrasyon değeri arttırıldıkça (1,2….6) okunan değerlere uygulanan «düzeltme» seviyesi de artar. Genel olarak istenmeyen durumların – türbülans, basınç değişimi, akış değişimi  gibi –  sık  yaşanmadığı uygulamalarda «3» değerine ayar önerilir.

 

Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

 

 

 

 

DuraSense ® 240 MASS FLOW  HAVA  ÖLÇÜM  VE  DATA  İLETİŞİM CİHAZLARI

 

Bu ürünün kullanımı sayesinde Basınçlı Hava Kaçakları süratle tespit edilerek hava tasarrufu sağlanır. Böylelikle Basınçlı Hava Kompresörleri daha az devrede kalarak elektrik enerjisi sarfiyatı düşürülür. 

 

 

 

 

DuraSense®   240 MASS FLOW  HANGİ HATLARDA KULLANILMALIDIR?

 

 

DuraSense®   240 MASS FLOW - PC VE SİSTEM BAĞLANTILARI

 

DuraSense® 240 MASS FLOW Ana Ölçüm Ünitesi daha önce de belirtildiği gibi başka herhangibir «hardware» gereksinimi olmaksızın temin edildiği haliyle 4 – 20 mA ve Pulse çıkışı verebilmektedir. Bu çıkışlara ait bağlantıların nasıl yapılması gerektiği cihazlar ile birlikte verilen Montaj ve Kullanım Kılavuzu içerisinde detaylı olarak açıklanmaktadır. Eğer DuraSense®240 MASS FLOW  ünitelerinin hatlar üzerine montajı sonrasında mevcut «Proses İzleme Sistemi» ve / veya «PC» bağlantıları yapılacak ise, farklı «komünikasyon» seçenekleri için bazı opsiyonel elektronik aparatların temini de mümkündür; 

 

 


 

LUBSİS
Tel: +90 216 517 06 09-10 Fax: +90 216 517 06 11
Gsm: +90 530 929 82 17 Mail: info@lubsis.com.tr